Biznes Ciekawe

Wykorzystanie pomiaru siły

Przyrządem służącym do pomiaru siły jest dynamometr określany również jako siłomierz. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest on wyskalowany w jednostkach siły. Należy pamiętać, że 1 N (Newton) to jednostka siły.

Czym wykonać pomiar siły?

Siłomierze mogą jednak pokazywać również inne jednostki masy oraz siły. Jest to dosyć częste zjawisko zarówno w starszych, jak i współczesnych siłomierzach. Warto dodać, że bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia dosyć ciężko jest wykonać prawidłowy pomiar. Bez urządzeń kontrolujących masę detalu ciężko jest sobie dziś wyobrazić przemysł oraz rolnictwo. Czujniki siły określane także jako tensometry są kluczowym elementem takich urządzeń. Pomiar siły jest wykorzystywany także w laboratoriach badawczych. Czujniki oporowe są stosowane najszerzej, ponieważ są czułe, a do tego odporne na wstrząsy i drgania. Warto mieć na uwadze, że mogą nawet pracować w wysokich ciśnieniach oraz temperaturach. Czujniki w formie foliowego tensometru przymocowanego do obudowy są spotykane najczęściej. Należy pamiętać, że taki czujnik można wykorzystać nie tylko do pomiaru sił w zakresach kilku niutonów, ale także bardzo dużych sił, które możemy już liczyć w setkach.

Urządzenia pomiarowe

Na rynku można znaleźć czujniki bez wbudowanej elektroniki, a także modele z wbudowaną elektroniką. Sprężyna jest główną częścią siłomierza. Pod wpływem działających na nią sił zaczyna się wydłużać. Warto dodać, że podziałka jest z reguły zamontowana obok sprężyny. Siłomierze przydatne są w wielu dziedzinach życia. Wykorzystuje się je w gospodarstwie domowym, geodezji, a także antropometrii oraz technice. Czujnik siły posiada sprężynowy korpus. Jest on produkowany zazwyczaj z aluminium lub stali nierdzewnej, która cechuje się naprawdę dużą wytrzymałością.

Zakres pomiarowy

Pomiar siły najlepiej kilka razy powtórzyć, żeby otrzymać wiarygodne wyniki. Elementy pomiarowe, czyli tak zwane tensometry są przyklejone bezpośrednio do korpusu. Z reguły cztery tensometry są umieszczone na korpusie sprężyny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że są one razem połączone w mostek elektryczny. Najlepiej wybierać tensometry cechujące się szerokim zakresem pomiarowym. Należy pamiętać, że czujniki różnią się nie tylko zakresem pomiarowym, ale również kształtem korpusu. Dużym uznaniem cieszą się zwłaszcza czujniki belkowe oraz okrągłe. Czujnik z wbudowanym wzmacniaczem sygnału posiada identyczne właściwości co standardowy model czujnika. Do zastosowania nie wymaga jednak żadnych innych komponentów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Optyczne czujniki ramkowe.