Dom i Wnętrze

Wanny prostokątne czyli siła symetrii

Aranżacja łazienki to praca, która daje pole do popisu miłośnikom urządzania wnętrz. Domowi projektanci mogą się wykazać umiejętnością planowania rozkładu przestrzeni w mniejszym pomieszczeniu, jednak ze sporymi możliwościami do popisu. Ciekawym elementem do wykorzystania są wanny prostokątne.

Dlaczego wanna?

Wanna pozostaje podstawowym elementem wyposażenia łazienek. Pozwala zarówno na długie kąpiele, jak i na szybkie mycie przy użyciu natrysku. Jej stosunkowo wysokie brzegi chronią łazienkę przez zbytnim zalaniem. Wanna sprawdza się w domach, w których są dzieci – jest wygodna przy dbaniu o codzienną higienę pociech. Nie da się ukryć, że wanny zajmują sporo miejsca. Choć w mniejszych łazienkach chętnie stawia się na kabiny prysznicowe, to warto odnotować, że na rynku są wanny prostokątne o kompaktowych wymiarach np. 140×75 oraz ciut większe, które sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach.

Zdania co do przydatności wśród użytkowników są podzielone. Często jednak słyszy się, że tylko w wannie czerpie się prawdziwą przyjemność z zanurzenia się w wodzie i długiej, odprężającej kąpieli. Co więcej wspomniane modele wanien mogą służyć do szybkich pryszniców, kiedy wyposaży się je w przesuwne drzwi z tworzywa lub szkła.

Symetria w łazience

Miłe dla oka ludzkiego są rozwiązania symetryczne. Podobnie rzecz ma się w projektowaniu łazienek. Płytki łazienkowe mają symetryczny kształt – prostokąta lub kwadratu. Podobnie zabudowana wanna prostokątna wpisuje się w ten schemat. Mówiąc ściśle – dobrze „pasuje” do łazienki. Zwykle sytuuje się wannę pod ścianą, często w kącie, gdzie doskonale dopełnia płaszczyzny ściany i podłogi. Można dodać, że unikanie krzywizn redukuje kłopot przy samej zabudowie, kładzeniu płytek i instalacji. Łatwo także o otrzymanie czystości takiego rozwiązania.

Jeśli już mowa o symetrii warto pomyśleć nad zabudową wanny prostokątnej. Do osłonięcia ścianek można wykorzystać zarówno specjalne osłony chroniące przez wilgocią, jak i płytki ceramiczne. To ostatnie rozwiązanie pozwoli uzyskać efekt spójności z konfiguracją ścian. Wanna w ten sposób idealnie wpasuje się w kąt prosty pomiędzy podłogą a ścianami.

Użyteczność ma znaczenie

W wannach typu prostokątnego spore znaczenie maja półki wokół krawędzi. Brzegi wanny powinny służyć do podparcia lecz także w czasie kąpieli przydadzą się do trzymania szamponów, płynów oraz mydeł i gąbek. W czasie zabaw kąpielowych dzieci znajdą tam miejsce także gumowe kaczki itp. Dzięki prostokątnemu kształtowi w rogach zyskuje się dodatkowe miejsce na półkach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne.