Każdy pojazd mechaniczny poruszający się po drogach musi być ubezpieczony. Obowiązek ubezpieczenia samochodów osobowych, ciężarówek czy motocykli określony jest w aktach prawnych, przede wszystkim ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Co warto wiedzieć o podstawowym, obowiązkowym ubezpieczeniu OC? Sprawdź!

Przed czym chroni OC?

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Twoja polisa pokrywa koszty wobec osób trzecich i ich mienia w sytuacji, kiedy spowodujesz szkody. Polisa zawierana jest na rok. Co ważne, ubezpieczeniem OC musi być objęty każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny, nawet nieużywany od lat samochód stojący w garażu.

Co ważne, OC pokrywa szkody wyrządzone nie tylko podczas jazdy, ale również w momencie wsiadania i wysiadania z pojazdu, załadunku, rozładunku, a nawet zatrzymania i postoju. Jesteś chroniony zarówno wtedy, kiedy jeździsz po Polsce, jak i podczas podróży zagranicznych.

Kiedy należy wykupić ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC należy zakupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest na 12 miesięcy. Przed wygaśnięciem polisy należy ją przedłużyć lub, bez konieczności wypowiadania umowy, podpisać nowy dokument z innym ubezpieczycielem. Powstanie nawet jednodniowej luki między polisami będzie miało poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. Polisę możesz kupić w biurze danego towarzystwa, multiagencji lub przez Internet. Na stronie beesafe.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/zdane-prawo-jazdy/ https://groupe-printco.pl Meble Balkonowe