W poszukiwaniu lepiej płatnej pracy coraz częściej decydujemy się na emigrację zarobkową. Dzięki temu, że jesteśmy jednym z krajów wspólnotowych możemy swobodnie przemieszczać się i podejmować zatrudnienie w krajach UE bez konieczności posiadania zezwoleń. Czy Polacy chętnie podejmują się pracy poza granicami Polski? 

Jaka praca czeka na nas w Niemczech?

Wśród licznych możliwości związanych z pracą poza granicami Polski zdecydowana większość wyjeżdżała do tej pory do pracy sezonowej, najczęściej przy zbiorach owoców czy warzyw. Obecnie tendencja ta się zmienia i Polacy chętnie podejmują się pełnych etatów, nierzadko na wysokich stanowiskach. Co czeka na nas za granicą? Przede wszystkim wyższe zarobki – i jest to jeden z najczęściej podnoszonych argumentów za emigracją zarobkową. Drugim istotnym argumentem jest możliwość stałego poszerzania kwalifikacji zawodowych. Faktem jest, że duże, międzynarodowe firmy kładą olbrzymi nacisk na szkolenia i kursy swoich pracowników – jest to dla nich jedna z istotniejszych inwestycji w firmę. Polacy pracujący na stałe za granicą mówią często też o możliwościach związanych z podróżowaniem i realizowaniem swoich pasji, których realizowanie w Polsce było utrudnione (np. przez niższe zarobki). 

O czym pamiętać podejmując pracę poza granicami Polski?

Decydując się na zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów przede wszystkim pamiętajmy o tym, że czeka nas rozliczenie dochodu z Niemiec. W zależności od tego czy chcemy odzyskać nadpłacony podatek musimy rozliczyć się w Niemczech lub też zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Druga istotna kwestia to konieczność wybrania ubezpieczenia zdrowotnego, aby w razie wypadku móc korzystać z opieki lekarskiej czy szpitalnej. Osoby pracujące na stałe w Niemczech powinni zadbać również o możliwość uczestniczenia w kursach językowych. Wielu pracodawców daje możliwość swoim pracownikom korzystania z takich kursów nieodpłatnie. 

Comments are closed.

https://4-bet.com.pl https://dinusiek.pl https://beesafe.pl/porady/uto-urzadzenia-transportu-osobistego/